Pediatria – nowinki ze świata dietetyki

Skrót najnowszych wiadomości dietetycznych (i nie tylko) – zapraszamy!

Przekonanie, że niemowlęta karmione naturalnie lepiej się rozwijają wydaje się być popularne. Najnowsze badania pokazują jednak, że dzieci karmione piersią niekoniecznie są inteligentniejsze i nie rozwijają się szybciej od tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Karmienie piersią ma za to jeszcze jeden pozytywny efekt: mniej problemów z nadaktywnością u dzieci w wieku 3 lat. Natomiast już po 5 roku życia u żadnego z badanych dzieci nie zaobserwowano istotnych statystycznie różnic w porównaniu do grupy kontrolnej.

Źródło: Lisa-Christine Girard, Orla Doyle, Richard E. Tremblay, Breastfeeding, Cognitive and Noncognitive Development in Early Childhood: A Population Study

Suplementacja DHA w okresie ciąży nie ma znaczącego wpływu na IQ czy też rozwój dziecka. Sprzedaż suplementów diety zawierających DHA wciąż rośnie, pomimo nieznacznej ilości dowodów na korzystne działanie DHA na rozwój dzieci.

Źródło: Jacqueline F. Gould. et al, Seven-Year Follow-up of Children Born to Women in a Randomized Trial of Prenatal DHA Supplementation

Nowe badania pokazują, że umiarkowane spożycie soku ze świeżych owoców niekoniecznie musi wywoływać u dzieci nadwagę i otyłość. Nie zmienia to jednak faktu, że spożywanie owoców w całości jest jednak zdrowsze.

Źródło: https://medlineplus.gov/news/fullstory_164260.html

Starsze matki mają mniejsze skłonności do karania swoich dzieci, które z kolei mają mniej problemów emocjonalnych i społecznych.

Źródło: https://medlineplus.gov/news/fullstory_164257.html

 

0 thoughts on “Pediatria – nowinki ze świata dietetyki

  1. mleko mamy z pewnością jest lepsze bo jest naturalne, natomiast kobieta ma ostateczne prawo decydować czym karmi swojego malucha i nie powinna być narażona na ostracyzm jesli wybierze MM. Zwłaszcza w sytuacji kiedy pokarmu nie ma.

  2. Mam wrażenie że matki nadal zyją z jakimiś utartymi przekonaniami, choćby odnośnie suplementów branych w ciąży… I stosują to z przyzwyczajenia, bo koleżanki biorą itd. Ja teraz w 2 ciąży bralam kwas foliowy i witaminy przez miesiąc czy dwa, a potem przestałam. Wolę jeść owoce 🙂

  3. Ciekawy pomysł na wpis – kilka zdań streszczenia wprawdzie nie oddaje złożoności problemu, ale zachęca do zagłębienia tematu, jeśli nas zainteresuje. W zakresie żywienia niemowląt wiele się zmienia i badania pojawiają się w takim tempie, że trudno za wszystkim nadążyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *